Pogotowie

kanalizacyjne

KAN-MAX

Pogotowie kanalizacyjne KAN-MAX

Facebook Pogotowie kanalizacyjne KAN-MAXYoutube Pogotowie kanalizacyjne KAN-MAX

Profesjonalne pogotowie kanalizacyjne. Działamy na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. czynne 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu

Pogotowie kanalizacyjne KAN-MAX
Pogotowie kanalizacyjne "Kan-Max" województwo dolnośląskie opolskie i śląskie

KAN-MAX Nasza firma powstała w 2012 roku w Strzelcach Opolskich.
Pogotowie Kanalizacyjne Kan-Max
jest do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu przez 24h/dobę. W niedzielę i święta również świadczymy swoje usługi. Działamy na terenie trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Działamy na terenie
trzech
województw:

Województwo 

DOLNOŚLĄSKIE:

Pogotowie kanalizacyjne "Kan-Max" województwo dolnośląskie 500-801-302

 

Województwo

OPOLSKIE i ŚLĄSKIE:

Pogotowie kanalizacyjne "Kan-Max" województwo opolskie i śląskie 512-102-400

Dane kontaktowe:

Dział sprzedaży:

Pogotowie kanalizacyjne "Kan-Max" sekretariat@kan-max.pl

 

Dział księgowości:

Pogotowie kanalizacyjne "Kan-Max" biuro@kan-max.pl

 

Telefon biurowy:

Pogotowie kanalizacyjne "Kan-Max" 500-801-125

Pogotowie kanalizacyjne "Kan-Max"

Pogotowie kanalizacyjne "Kan-Max"

Prawidłowo ułożona oraz użytkowana kanalizacja nie zamarza zimą, nawet jeśli w sezonie występują wyjątkowo niskie temperatury. Zamarznięte rury zimą to poważny problem. Grozi to nie tylko awariami i kosztownymi naprawami, ale również nieprzyjemnymi konsekwencjami dla mieszkańców. Jak zapobiec zamarzaniu rur? Jakie szkody mogą spowodować zamarznięte rury zimą? Czy zbiornik na szambo może zamarznąć? Jak więc prawidłowo dbać o rury zimą? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

Metody zapobiegania zamarzaniu rur wodnych i kanalizacyjnych

Wraz ze zbliżającą się zimą czeka nas nie lada wyzwanie. Są metody, które możemy już zastosować kładąc instalację i te, które zapobiegają już położonym rurom.

Izolacja najbardziej narażonych rur

Najbardziej narażone rury na zamarzanie to te znajdujące się w miejscach niewystarczająco ocieplonych np. piwnice, strychy czy te przylegające do ścian zewnętrznych budynku. Na rynku istnieje wiele materiałów izolacyjnych, np. otuliny piankowe, otuliny z wełny mineralnej czy styropianowej. Tam, gdzie izolacja może okazać się niewystarczająca, mogą zostać zastosowane taśmy grzewcze. Montuje się je wzdłuż rur, zapewniając ciepło instalacji.

Montaż instalacji zewnętrznej

Poniżej głębokości przemarzania gruntu, o odpowiednim spadku oraz średnicy rur. Ważne jest też, żeby nie układać rur w pobliżu konstrukcji żelbetowych i ceglanych, które charakteryzują się znacznie wyższą przewodnością cieplną niż gleba, a zimą zamarzają szybciej, zamrażając rury.

Dogrzewanie instalacji przewodami grzewczymi

Takie przewody należy położyć w instalacji, a następnie przykryć warstwą izolacji.

Pamiętaj, aby utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach budynku, gdzie przebiega instalacja. Przed mrozami zadbaj o zamknięcie dopływu wody do instalacji ogrodowej oraz o utrzymywaniu ciągłego przepływu, czyli stałego korzystania z instalacji wodno-kanalizacyjnych. Regularne przeglądy i konserwacja rur również pomogą zapobiec zamarzaniu rur zimą.

Co zrobić w przypadku zamarzania wody w rurach?

W pierwszej kolejności należy zlokalizować zamarznięty odcinek - do zdarzenia dochodzi najczęściej w nieogrzewanych pomieszczeniach bądź tam, gdzie bezpośrednio instalacja narażona jest na mrozy. Metoda dalszego działania zależy głównie od tego, czy została zamarznięta instalacja wewnętrzna, czy zewnętrzna.

  • Należy stopniowo ogrzewać instalację - możesz to zrobić przy użyciu suszarki do włosów, używając kabli grzejnych bądź ciepłą wodą *

*Pamiętaj tylko, że puszczenie nagle wrzącej wody może doprowadzić do pęknięcia rury.

  • Ogrzewanie pomieszczenia - jeśli zamarznięta została instalacja wewnętrzna, postaraj się podnieść jego temperaturę.
  • Mechaniczne rozmrażanie/odmrażanie rur:

    • Izolacja - owinąć rurę w ciepły koc lub ręcznik.
    • Umieścić zamarzniętą rurę w wiadrze z ciepłą wodą.

W przypadku zamarzniętej instalacji na zewnątrz własnej posesji, jeśli zamarznięte rury kanalizacyjne nie są położone zbyt głęboko, możesz zrobić w jej obszarze ognisko i w ten sposób ogrzać obszar, gdzie się znajdują. Jeśli natomiast zamarznięte rury kanalizacyjne znajdują się niedaleko wylotu muszli klozetowej czy zlewu, można wlać do rur gorący stężony roztwór soli. 1 kg soli wymieszać z 10 l wody. Roztwór ten zamarza w temperaturze -22°C, dlatego może topić lód w rurze.

Profesjonalne rozmrażanie/odmrażanie rur można przeprowadzić między innymi za pomocą tłoczonej pod ciśnieniem gorącej wody, rozbijającej lodowe czopy, oraz przy pomocy sprężonej pary. Pamiętaj, po odmrożeniu rur sprawdź, czy instalacja jest szczelna i zabezpiecz ją na przyszłość. Tak samo nie zapominaj o zabezpieczeniu instalacji wodnej na zimę.

Czy szambo w zimie może zamarznąć?

Prawidłowo zamontowane i wykorzystywane szambo również nie zamarza w okresie zimowym, nawet jeśli w sezonie występują wyjątkowo niskie temperatury. Zdarzają się sytuacje, w których, mimo pozornie właściwego użytkowania, może dojść do zamarznięcia zawartości szamba, a co za tym idzie, uszkodzeń ścian zbiornika.

Szamba przydomowe, do których ciągle napływają nowe ścieki, czyli są w stałym użytku, nie mają możliwości zamarznąć. W szambie przebiegają procesy biologiczne, a konkretnie gnicie i fermentacja. Powstają w nim gazy i wydzielana jest temperatura, która zapobiega zamarznięciu jego zawartości. W przypadku działek rekreacyjnych czy w domkach letniskowych, gdzie szambo zimą nie jest eksploatowane, koniecznie należy opróżnić zbiornik przed sezonem zimowym. Szambo warto też opróżnić przed planowanym dłuższym zimowym wyjazdem. Brak zasilania szamba świeżymi ściekami ogranicza rozwój mikroorganizmów, a tym samym hamuje procesy termiczne. Zamarznięcie zawartości szamba może doprowadzić w skrajnych przypadkach do uszkodzenia jego konstrukcji, a tym samym narazić nas na wysokie koszty związane z jego odbudową. To samo dotyczy posesji, gdzie szambo zastępuje przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Częstą przyczyną zamarzania zbiornika może być źle położona instalacja doprowadzająca ścieki do szamba – gdy spadek rury nie jest właściwy i w rurze kanalizacyjnej zbiera się ściek. Podobny efekt może wywołać przepełnienie szamba w zimie – rura doprowadzająca ścieki jest wtedy pełna. Mając na uwadze komfort użytkowania szamba, warto zadbać o jego prawidłowe wykonanie, a w późniejszym okresie użytkowanie i opróżnianie zgodne z wytycznymi. Pozwoli to na uniknięcie w okresie zimowym problemów związanych z jego możliwym zamarznięciem i zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń poszczególnych elementów instalacji.

Co, jeśli powyższe domowe sposoby nie poskutkowały?

Jeśli wszystkie Twoje próby rozmrażania rur kanalizacyjnych nie powiodą się, pozostaje tylko polegać na specjalistach, którzy używają specjalistycznego sprzętu. Możesz również skontaktować się z hydraulikiem. Fachowiec również powinien posiadać odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby szybko i bezpiecznie rozwiązać problem.

Masz problem z zamarzniętymi rurami? Skontaktuj się z nami! Działamy na terenie trzech województw: dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego!

Jak zapobiec zamarzaniu rur kanalizacyjnych zimą?

02 grudnia 2024
Jak zapobiec zamarzaniu rur kanalizacyjnych zimą?